Leírás
„Az autizmus spektrum zavarral (autism spectrum disorder, ASD)1 élők támogatása, szükségleteik kielégítése, a környezetükben élők képzettségén, toleranciáján, törődésén túl, sok esetben multidiszciplináris szakmai team (tanár, gyógypedagógus, foglalkoztató terapeuta, szociális munkás, mentor, pszichológus, pszichiáter) közreműködését is igényli. Az autizmussal kapcsolatos szemlélet változása, a laikus érintettek és hozzátartozók számára elérhető ismeretek bővülése, az érdekvédelem javulása, a hosszútávon jobb kimenetelű ASD esetek számának növekedése az ellátások, köztük a pszichiátriai ellátás iránti igény jelentős növekedéséhez vezetett. Tyrer és mtsai (idézi Brugha, 2016, 14. oldal) vizsgálata alapján az ASD-vel élők nagy számban jelennek meg a felnőtt pszichiátriai ellátórendszerben: az ellátottak kb. 5%-ánál ASD (is) véleményezhető (lenne), de az esetek nagy része azonosítatlan marad.
Attól függően, hogy az ASD diagnózisa korábbról már ismert-e, számos ok miatt fordulhat egy ASD-vel élő felnőtt pszichiáterhez.
…
Mindezek miatt elkerülhetetlen, hogy a pszichiáterek ASD-vel kapcsolatos kompetenciái javuljanak a közeljövőben. Ez a segédlet az ASD felismeréséhez és a kezelési lehetőségek meghatározásához igyekszik támpontokat nyújtani, de nem helyettesíti a nyilvánosan is elérhető, részletes szakmai irányelveket (Egészségügyi Szakmai Kollégium, 20172; National Institute for Health and Clinical Excellence, NICE, 2012).
Szuromi Bálint”
Szerkesztők
Dr. Simó Judit
Falvai Rita
Szerzők
Dr. Farkas Kinga
Németh Krisztina
Dr. Réthelyi János
Dr. Szuromi Bálint
Forrás
A kiadvány INNEN letölthető