Leírás:
Jelen dokumentum az autizmussal élő személyek jogain, valamint az autizmus modern, evidencia-alapú megközelítésén alapszik.
Az irányelv erősen támaszkodik a 2010-ben kidolgozott Majorháló Irányelvre, megőrizve annak szemléletét, céljait és felépítését, valamint összhangban van az Emberi Erőforrások Minisztériuma által 2017-ben kiadott Egészségügyi szakmai irányelvvel – Az Autizmusról/Autizmus spektrum zavarokról.
Az autizmussal élő személyek számára működtetett minőségi szociális szolgáltatás biztosításához a tárgyi feltételek átlagosnál átgondoltabb megtervezése és kialakítása, korszerű szemléletű, rendszerelvű és egyénközpontú szolgáltatásszervezés, és megfelelő létszámú, speciálisan képzett szakember szükséges.
Az irányelv célja, hogy az autizmussal élő személyeket ellátó szociális szolgáltatók számára szakmai-módszertani támogatást nyújtson, és elősegítse az ellátások minőségének fejlesztését.
A dokumentum célja, hogy a döntéshozók, fenntartók, valamint az autizmussal élő személyek szociális ellátásában résztvevő intézmények és szervezetek megfelelően tájékozódhassanak a sérülés-specifikus szociális szolgáltatások kialakításának követelményrendszeréről annak érdekében, hogy a szolgáltatást igénybe vevő személy jól érezze magát, számára értelmezhető és komfortos körülmények között élje mindennapjait. Az autizmussal élő személyek önszervezési deficitje szükségessé teszi, hogy külső támogatást kapjanak mindennapi életük strukturálásához.