Ápolási díj
- Mi ez, kinek jár?
Mi az az ápolási díj?
Az ápolási díj a tartósan gondozásra szoruló személy otthoni ápolását ellátó nagykorú hozzátartozó részére biztosított anyagi hozzájárulás. Célja azok segítése, akik hozzátartozójuk ápolása miatt keresőtevékenységet nem tudnak folytatni.
Mi a különbség a GYOD és az ápolási díj között?
A gyermekek otthongondozási díja csak önellátásra képtelen gyermek után jár, függetlenül azonban annak életkorától, vagyis jogosultságot csak vér szerinti szülő, vagy örökbefogadó szülő – kivételes esetben a szülő jogán más, a gyermekkel közös háztartásban élő hozzátartozó – szerezhet az ellátásra, míg az ápolási díj tartósan ápolásra, gondozásra szoruló, súlyosan fogyatékos hozzátartozó (tehát gyermek, vagy más hozzátartozó) után vehető igénybe, vagyis az ápolási díjra a szülőn kívül más nagykorú hozzátartozók is jogosultságot tudnak szerezni.
Ezen túlmenően a GYOD-nak egy típusa, míg az ápolási díjnak három fajtája van. Ki jogosult az ápolási díjra?
Az a nagykorú hozzátartozó, aki állandó vagy tartós gondozásra szoruló, súlyosan fogyatékos személyt gondoz, ápol, és sem neki, sem hozzátartozójának nem áll fenn GYOD-ra való jogosultsága.
Szociális rászorultságot nem kell igazolni!
Hozzátartozónak minősülnek: házastárs, egyeneságbeli rokon; örökbefogadott, mostoha- és nevelt gyermek; örökbefogadó-, mostoha- és nevelőszülő; testvér, élettárs, egyeneságbeli rokon házastársa, házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, testvér házastársa, elhunyt házastárs egyeneságbeli rokona vagy testvére, valamint a nevelőszülővel egy tekintet alá eső személy.
Az ápolási díjra való jogosultság megállapítása szempontjából hozzátartozónak kell tekinteni azt is, aki a) elhunyt házastársa egyeneságbeli rokonának vagy testvérének, vagy
- b) a kérelem benyújtását megelőző 10 éven belül összesen legalább 3 évig nevelőszülőként háztartásában ellátott, a kérelem benyújtásakor utógondozói ellátásban nem részesülő, és vele egy háztartásban élő, nagykorúvá vált személynek
a gondozását, ápolását végzi.
A fenti b) pont alkalmazásában nevelőszülőnek minősül az ott meghatározott személyre tekintettel a a) nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban álló, illetve
- b) 2014. január 1-je előtt nevelőszülői vagy hivatásos nevelőszülői jogviszonyban állt személy.
A hozzátartozó nem jogosult az ápolási díjra abban az esetben, ha
- az ápolt személy két hónapot meghaladóan fekvőbeteg-gyógyintézetben, nappali ellátást nyújtó vagy bentlakásos szociális intézményben kap elhelyezést, óvodai, gyermekvédelmi szakellátást nyújtó bentlakásos intézményi elhelyezésben részesül, közoktatási intézmény tanulója vagy felsőoktatási intézmény nappali tagozatos hallgatója, KIVÉVE, ha
- a köznevelési intézményben eltöltött idő a köznevelési intézményben, illetve a szakképző intézményben való kötelező tartózkodásra meghatározott időtartamot nem haladja meg; B. az óvoda, a nappali ellátást nyújtó szociális intézmény igénybevételének, illetőleg a
felsőoktatási intézmény látogatási kötelezettségének időtartama átlagosan a napi 5 órát nem haladja meg; vagy
- a köznevelési, illetve a felsőoktatási intézmény látogatása vagy a nappali ellátást nyújtó szociális intézmény igénybevétele csak az ápolást végző személy rendszeres közreműködésével valósítható meg.
- – a tartós ápolást végzők időskori támogatása kivételével – rendszeres pénzellátásban részesül, és annak összege meghaladja az ápolási díj összegét, ide nem értve azt az esetet, amikor az ápolást végző számára saját jogú nyugdíj, korhatár előtti ellátás, szolgálati járandóság, táncművészeti életjáradék, átmeneti bányászjáradék, rokkantsági ellátás, vagy rehabilitációs ellátás került megállapításra, és ezen jogosultság keletkezését megelőző napon a hozzátartozó súlyosan fogyatékos személy utáni vagy kiemelt ápolási díjra volt jogosult, továbbá az azt megelőző 20 évben legalább 10 évig kapott súlyosan fogyatékos személy utáni vagy kiemelt ápolási díjat, valamint azt a táppénzt, amelyet az ápolási díj folyósításának időtartama alatt végzett keresőtevékenységéből adódó biztosítási jogviszony alapján – keresőképtelenné válása esetén – folyósítanak;
- szakiskola, középiskola illetve felsőoktatási intézmény nappali tagozatos tanulója, hallgatója,
- keresőtevékenységet folytat és munkaideje a napi 4 órát meghaladja (az otthon végzett munka itt nem vehető figyelembe)
MEGJEGYZÉS: A gyakorlatban gyakran felmerülő probléma, hogy az ápolási díjra jogosultat a köznevelési vagy szakképző intézmény arra kéri, hogy napi 4-5 óra benntartózkodás után vigye haza a gyermeket az intézményből, különben elveszíti a jogosultságot az ellátásra. Itt jelezzük, hogy ez nem jogszerű eljárás, ugyanis, ha a gyermek érdekében álló okból nincs felmentése, akkor a köznevelési törvény alapján legalább 16 óráig el kell látni őt az oktatási intézményben. Az oktatási intézmény tehát nem jogosult eldönteni, hogy jár-e az ápolási díj a jogosultnak vagy sem, illetve arra hivatkozással, hogy “a hozzátartozó az ápolási díjat azért kapja, hogy otthon gondozza a gyermeket és ne kelljen dolgoznia” nem presszionálhatja a hozzátartozót arra, hogy 16 óra előtt vigye haza a gyermeket. Az ápolási díjjal kapcsolatban az oktatási intézménynek csak annyi dolga van, hogy a hozzátartozó kérelmére meghatározott nyomtatványon igazolja, hogy a gyermek mennyit tartózkodik bent az intézményben. Óvoda, nappali ellátást nyújtó szociális intézmény valamint felsőoktatási intézmény esetében viszont a bent tartózkodási kötelezettség az átlag napi 5 órát nem haladhatja meg! A fenti C pontban megjelölt esetben az ismertetett időkorlátok nem érvényesülnek, ha egyébként az intézmény szolgáltatásainak igénybevétele csak az ápolást végző rendszeres közreműködésével valósítható meg.
Ha a hozzátartozó rendszeres pénzellátást kap, akkor az szintén az ápolási díjra való jogosultságot kizárja, ám itt vannak kivételek, lásd fenti 2.-es pont!
Fontos figyelni arra is, hogy ha a hozzátartozó maga folytat nappali tagozaton tanulmányokat, akkor az az ápolási díj megállapítását kizáró körülmény.
Keresőtevékenységet az ápolási díj mellett lehet folytatni, de a napi munkaidő a 4 órát nem haladhatja meg, kivéve ha a munkavégzés otthon történik, mert ez esetben ez az időkorlát sem érvényesül.
Autistaként ki minősül súlyosan fogyatékos személynek?
Súlyosan fogyatékos személy az, aki IQ értékétől függetlenül a személyiség egészét érintő pervazív fejlődési zavarban szenved, és az autonómiai tesztek alapján állapota súlyosnak, vagy középsúlyosnak minősíthető (BNO szerinti besorolása: F84.0-F84.9),
MEGJEGYZÉS: A “súlyos fogyatékosság” fogalma jogszabályi feltételeknek megfelelő személyeket jelöl, ezt a megjelölést nem szabad “megbélyegzésnek” tekinteni, ez egy jogi fogalom. Bár a fenti definíció említi az “autonómia teszt”-et, az ápolási díj esetén ennek meglétét nem veszik olyan szigorúan, mint a fogyatékossági támogatás megállapításakor. Tapasztalataink szerint ápolási díj iránti igényt még nem utasítottak el azért, mert az ápolt személyre vonatkozó autonómia teszt hiányzott. (Fogyatékossági támogatás igénylésekor ez gyakran előfordul.) Ha van ilyen teszteredmény, mindenképpen javasolt bemutatni, de ha nincs, akkor a súlyos állapot más iratokkal is igazolható, továbbá itt egyébként is van egy, az ápolt személyre vonatkozó szempontrendszer (63/2006. (III. 27.) Korm. rendelet 1. számú melléklete), amely alapján pontozzák az ápolt személy állapotát, így a gyakorlatban a hangsúly inkább ezen típusú értékelésre tevődik. (Lásd részletesen lent!) |
- Szükséges vizsgálatok?
Ki és mit vizsgál az ápolási díjra való jogosultság kapcsán?
Szakértő kirendelésére csak az alapösszegű és a kiemelt összegű ápolási díj igénylésekor kerül sor.
A kiemelt ápolási díj igénylése esetén nagykorú ápolt személy vonatkozásában a komplex minősítésről szóló hatósági bizonyítványt, míg kiskorú ápolt személy esetében a 82/2013. (XII. 29.) EMMI rendelet 1. számú mellékletében foglalt szakorvosi igazolást kell bemutatni.
Szakértő kirendelése esetén a vizsgálatot végző személy az ápolás helyszínén történő vizsgálat időpontjáról az ápolást végző személyt a vizsgálat lefolytatását legalább öt nappal megelőzően értesíti.
MEGJEGYZÉS: Az eljárásban kirendelt szakértő az ápolt személlyel kapcsolatos vizsgálatot annak lakóhelyén folytatja le, ám a szakvélemény kialakításakor az ügyfél által szolgáltatott orvosi, vagy egyéb, az ápolt személy állapotáról releváns információt szolgáltatni tudó szakember (pl. gyógypedagógus) által kiállított dokumentációban szereplő adatokat köteles figyelembe venni. Erre tekintettel javasolt minél “frissebb” iratokat beszerezni az ápolt személy állapotáról a vizsgálat idejére! |
- Alapösszegű ápolási díj az után az ápolt személy után jár, aki a 63/2006 (III.27.) Korm. Rendelet 1. számú mellékletében foglalt szempontrendszer alapján legalább 6, de legfeljebb 9 pontot kap.
- Emelt összegű ápolási díj az után az ápolt személy után jár, aki a 63/2006 (III.27.) Korm. Rendelet 1. számú mellékletében foglalt szempontrendszer alapján legalább 10 pontot kap.
- Kiemelt összegű ápolási díj az után a nagykorú ápolt személy után jár, aki a komplex minősítés eredménye alapján E csoportba tartozik, illetve kiskorú ápolt személy esetén az után, akire tekintettel magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak.
Kiskorú ápolt személy esetén a kiemelt ápolási szükséglete annak áll fenn, aki fogyatékosságából eredően
- a) más személyes segítsége nélkül nem képes az illemhelyet használni,
- b) más személyes segítsége nélkül segédeszköz igénybevételével sem képes lakáson belül közlekedni, és
- c) más személyes segítsége nélkül nem képes az étkezéssel, a tisztálkodással vagy az öltözködéssel kapcsolatos tevékenységcsoportok közül legalább kettőt ellátni.
MEGJEGYZÉS: Fentiek alapján látható, hogy az ellátásra jogosultságot a hozzátartozó tud szerezni, akinek különböző feltételeknek kell megfelelnie, ám az ápolt személy állapotát is vizsgálják, és annak is el kell érnie egy olyan súlyossági fokot, amely az ellátásra való jogosultságot megalapozza. Az alap és emelt összegű ápolási díj megítéléséhez szükséges szempontrendszer egyébként ezen a linken is megtalálható https://csaladitudakozo.kormany.hu/nyomtatvanytar “Az ápolási díj szakvélemény” címszó alatt. Kiskorú ápolt személy kiemelt ápolási szükséglete akkor áll fenn, ha a fenti a) és b) pontok teljesülnek, továbbá ezekkel egyidejűleg a c) pontban felsorolt három tevékenységcsoport (étkezés, tisztálkodás, öltözködés) közül legalább kettő teljesül, vagyis azokat sem képes az ápolt személy más személyes segítsége nélkül ellátni. |
- Hogyan lehet igényelni?
Hol és hogyan igényelhető az ellátást?
Az ápolási díj iránti kérelmet
- a lakóhely, tartózkodási hely szerint illetékes járási (kerületi) hivatalnál,
- a lakóhely, tartózkodási hely szerint illetékes települési önkormányzat polgármesteri hivatalánál, valamint
- bármelyik kormányablaknál
- elektronikus űrlapon elektronikus úton
lehet benyújtani az erre rendszeresített formanyomtatványon, melyen az ápolási díj egyszerre több jogcímen is igényelhető.
A jogosultság a kérelem benyújtásának napjától állapítható meg, akkor is, ha a jogosultsági feltételek már korábban fennálltak.
Aktuális nyomtatványok innen elérhetőek: https://csaladitudakozo.kormany.hu/nyomtatvanytar
MEGJEGYZÉS: Gyakorlatban – leginkább a covid alatt volt erre példa – egyre többször találkozunk azzal a problémával, hogy a család költözik és nem jelenti be az ápolási díjat megállapító hatóságnál a lakcímváltozást, mely azzal a következménnyel jár, hogy amikor a hatóság a lakcímváltozást észleli (akár több hónap vagy akár egy év elmúltával), akkor megszünteti az ellátást és a lakcímváltozás után felvett havi összegeket – azok késedelmi kamataival együtt – a jogosulttal visszafizetteti jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett ellátásként. Sajnos az ilyen esetekben nem tudunk érdemben segíteni, mert a jogszabályok erre az eljárásra feljogosítják a hatóságot, ráadásul az ápolási díjat újra kell igényelni, melyre visszamenőlegesen nincs lehetőség.
Felhívjuk tehát a figyelmet, hogy a lakcímváltozást minden esetben haladéktalanul jelentsék be az ápolási díj elbírálására jogosult szervnek!
Milyen iratokat kell a kérelemhez mellékelni?
- A kiemelt ápolási díj iránti kérelmet kivéve a háziorvos által kiállított igazolást (súlyos fogyatékosság) és szakvéleményt (állandó és tartós gondozás), kivéve, ha az ápolt személy a 18. életévét betöltötte és fogyatékossági támogatásra vagy vakok személyi járadékára való jogosultsága fennáll.
- oktatási vagy szociális intézmény (óvoda, köznevelési, szakképző, felsőoktatási vagy nappali ellátást nyújtó szociális intézmény) esetén az intézmény vezetőjének igazolását az intézményben való tartózkodás időtartamáról
- Kiemelt ápolási díj esetén az ügyfél nagykorú ápolt személy vonatkozásában csatolja a komplex minősítés eredményéről kiállított hatósági bizonyítványt, vagy ha nem áll rendelkezésre, akkor igazolja az eljárás megindítását, továbbá kiskorú ápolt személy vonatkozásában a magasabb összegű CSP esetén a 82/2013. (XII. 29.) EMMI rendelet 1. számú melléklete szerinti szakorvosi igazolást (ez utóbbi csak 18 évesnél fiatalabb ápolt személy esetén, de ha a tanulmányokra tekintettel ezen életkor után is kapja a szülő a magasabb összegű családi pótlékot, akkor nem kell újabb igazolás!)
Milyen összegű az ápolási díj és hogyan állapítható meg?
Egy hozzátartozó számára egyidejűleg csak egy ápolási díjra való jogosultság állapítható meg, továbbá ugyanazon személyre tekintettel csak egy hozzátartozónak állapítható meg ápolási díj.
- Az állandó és tartós gondozásra szoruló súlyosan fogyatékos személy ápolása, gondozása (alap gondozási szükséglet) esetén az éves központi költségvetési törvényben meghatározott alapösszeg 100%-a 2022-ben bruttó 43 405 Ft/hó (alapösszegű ápolási díj).
- A fokozott ápolást igénylő súlyosan fogyatékos személy gondozása, ápolása esetén az éves központi költségvetési törvényben meghatározott alapösszeg 173%-a 2022-ben bruttó 65 110 Ft/hó (emelt összegű ápolási díj).
- A kiemelt ápolási szükségletű súlyosan fogyatékos személy gondozása, ápolása esetén az éves központi költségvetési törvényben meghatározott alapösszeg 207%-a 2022-ben bruttó 78 130 Ft/hó (kiemelt összegű ápolási díj).
Az ápolási díj egészségügyi szolgáltatásra jogosít, valamint 10% nyugdíjjárulékot vonnak belőle, ezért nyugdíjra jogosító szolgálati időt jelent (de a saját jogú nyugdíjban részesülő személy az ápolási díj után nem fizet nyugdíjjárulékot), illetve a megváltozott munkaképességűek ellátásai esetén előzetes biztosítási időnek számít.
Mikor kell megszüntetni az ellátást?
Az ápolási díjra való jogosultságot meg kell szüntetni, ha
- a) az ápolt személy állapota az állandó ápolást már nem teszi szükségessé,
- b) az ápolást végző személy a kötelezettségét nem teljesíti,
- c) az ápolt személy meghal,
- d) az ápolást végző vagy az ápolt személy tartózkodási joga megszűnt vagy tartózkodási jogának gyakorlásával felhagyott,
- e) valamely jogosultságot kizáró körülmény következik be,
- f) azt az ápolást végző személy kérte,
- g) az ápolást végző személy az ápolási díjra való jogosultság feltételeinek felülvizsgálatára irányuló eljárást akadályozza,
- h) a gyámhatóság elrendeli az ápolt személy utógondozói ellátását.
Az a) és c) pontokban foglalt esetekben az ápolási díjra való jogosultságot a megszüntetésre okot adó körülmény bekövetkeztének hónapját követő harmadik hónap utolsó napjával kell megszüntetni.
Az f) pont szerinti esetben az ápolási díjra való jogosultságot a kérelemben megjelölt időponttól, vagy – időpont megjelölésének hiányában – a kérelem benyújtását követő hónap utolsó napjával kell megszüntetni.
Mikor kerül sor az ápolási díjra való jogosultság felülvizsgálatára?
Az ellátásra való jogosultság valamennyi feltételének fennállását a járási hivatalok kétévente legalább egyszer felülvizsgálják. A felülvizsgálat valamennyi jogosultsági feltétel fennállására kiterjed.
- Kapcsolat más ellátásokkal, kedvezményekkel
Ápolási díj és GYOD együtt nem jár!
Amennyiben a szülő gyermeke után családi pótlékban részesül, az nem zárja ki az ápolási díj megállapítását és teljes összegben való folyósítását, mivel a családi pótlék a vonatkozó jogszabályi rendelkezés szerint nem minősül rendszeres pénzellátásnak!
Főszabály szerint más rendszeres pénzellátással együtt teljes összegben nem folyósítható, csak a más ellátás és az ápolási díj különbözete. Ez tehát azt jelenti, hogy ha valaki például CSED-et, GYES-t, GYET et, GYED-et vagy saját jogú nyugdíjat kap (többek között ezek minősülnek rendszeres pénzellátásnak) és annak összege alacsonyabb, mint a megállapítandó ápolási díj, akkor azon összeget, amennyivel az ápolási díj magasabb (különbözeti összeg), ápolási díjként a hatóság meg fogja állapítani és folyósítani fogja.
MEGJEGYZÉS: A vonatkozó jogszabályi rendelkezés szerint rendszeres pénzellátásnak minősülnek az alábbiak: a táppénz, a csecsemőgondozási díj, az örökbefogadói díj, a gyermekgondozási díj, az öregségi nyugdíj, a korhatár előtti ellátás, a szolgálati járandóság, a táncművészeti életjáradék, az átmeneti bányászjáradék, a megváltozott munkaképességű személyek ellátásai, az öregségi járadék, a munkaképtelenségi járadék, az özvegyi járadék, a növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi és özvegyi járadék, az özvegyi nyugdíj – kivéve az ideiglenes özvegyi nyugdíjat, továbbá a házastársa jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodó személy özvegyi nyugdíját –, a baleseti táppénz, a hozzátartozói baleseti nyugellátás, az Flt. alapján folyósított pénzbeli ellátás, a bányászok egészségkárosodási járadéka, a rokkantsági járadék, a hadigondozottak és nemzeti gondozottak pénzbeli ellátásai, a gyermekgondozást segítő ellátás, a gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás, az
időskorúak járadéka, a foglalkoztatást helyettesítő támogatás, az egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatás, a gyermekek otthongondozási díja, az ápolási díj, a tartós ápolást végzők időskori támogatása, a nemzeti helytállásért elnevezésű pótlék, a közszolgálati járadék, valamint az uniós rendeletek alapján külföldi szerv által folyósított egyéb azonos típusú ellátás
Ezen főszabály alól kivételt képez – tehát az ápolási díj mellett teljes összegben mégis megállapítható – az ápolást végző hozzátartozó számára megállapított saját jogú nyugdíj, korhatár előtti ellátás, szolgálati járandóság, táncművészeti életjáradék, átmeneti bányászjáradék, rokkantsági ellátás, vagy rehabilitációs ellátás, ha a jogosultság keletkezését megelőző napon a hozzátartozó súlyos fogyatékos személy után járó ápolási díjra vagy kiemelt ápolási díjra volt jogosult és az azt megelőző 20 évben legalább 10 évig kapott súlyos fogyatékos személy után járó ápolási díjat vagy kiemelt ápolási díjat.
Az ápolási díjjal párhuzamosan teljes összegben folyósítható továbbá a tartós ápolást végzők időskori támogatása.
A nők negyven év jogosultsági idővel történő kedvezményes nyugellátása megállapításához jogosultsági időnek számít a súlyos fogyatékossággal élő gyermek után folyósított ápolási díj időtartama. A negyven éven belül nem harminckét, hanem csak harminc év keresőtevékenység kell, és nem nyolc, hanem tíz év gyermeknevelési idő vehető figyelembe.
JÓ TANÁCS: a jogszabály nem zárja ki azt, hogy ha eltérőek a jogosultak, akkor ugyanazon fogyatékossággal élő gyermek után a más rendszeres pénzellátást és az ápolási díjat is teljes összegben vegye igénybe a család. Így ha például az édesapa GYES-t vesz igénybe és mellette dolgozik, akkor az édesanya ápolási díjat tud igényelni, mely esetben mind a GYES, mind az ápolási díj teljes összegben jár a család számára, mivel az ellátásokra jogosultak különböző személyek. |
Akik súlyosan fogyatékos gyermekük után részesülnek ápolási díjban, azoknak az egyéb támogatási feltételek teljesülése esetén – a gyermek életkorától függetlenül – járhat a lakásfelújítási támogatás.
- Mit tehetek, ha elutasítanak?
Milyen jogorvoslat áll az ügyfél rendelkezésére?
A véglegessé vált határozattal szemben bírósági felülvizsgálatnak van helye 30 napon belül. A határidő jogvesztő!
Keresetlevelet kell írni, s azt mindig ahhoz a szervhez (közigazgatási hatósághoz) kell benyújtani, amelyik az általunk kifogásolt (elutasító) határozatot hozta, ugyanakkor a beadványban mégis az illetékes Bíróságot kell “megszólítani”. A keresetlevelet a jogszabály szerint a kifogásolt határozatot hozó hatóság köteles továbbítani az illetékes bíróságnak, így nem kell attól tartanunk, hogy a keresetlevél nem kerül a Bírósághoz.
Keresetlevél nyomtatvány itt elérhető: https://birosag.hu/eljarasok-nyomtatvanyai/polgari kozigazgatasi-papir-alapu-nyomtatvanyok/az-eljarast-megindito-nyomtatvanyok?title=&page=0
MEGJEGYZÉS, JÓ TANÁCS: A határozat akkor válik véglegessé, ha azt a hatóság a támogatást igénylővel (ügyféllel) közölte, |
vagyis tipikusan a kézhezvétel napján. A következő naptól indul a jogorvoslatra – jelen esetben perindításra – nyitva álló határidő. A “jogvesztő határidő” fogalma azt jelenti, hogy a megadott határidő elmulasztása esetén már nem tudjuk a számunkra kedvezőtlen határozat felülvizsgálatát kérni, jogorvoslati jogunk tehát elvész. A bírósági eljárás illeték- és költségmentes, viszont ha az általunk megtámadott határozatot hozó hatóság perköltség iránti igényét jelenti be, akkor pervesztesség esetén a másik fél jogi képviseletének díját (általában pár 10ezer forint) meg kell fizetnünk. ● Jó tanács1: Olvassuk el mindig figyelmesen a hatósági határozatot, mert abban mindig szerepel a jogorvoslatra való kioktatás, vagyis, hogy mit, mennyiért és hol kell benyújtani! ● Jó tanács2: Nem árt felírni, mikor vettük kézhez a határozatot, mert a kézhezvétel napját követő napon kezdődik a perindításra nyitva álló, fenti, jogvesztő határidő. ● Jó tanács3: A keresetlevelet, ha papír alapon nyújtjuk be, akkor mindig legalább ajánlott levélként adjuk postára, hogy utóbb a feladást igazolni tudjuk! |
6.Jogforrás
Jogforrás, ahol az érintett jogszabályokat teljes terjedelmében meg lehet tekinteni: ● a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 40 – 44. §
- a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III. 27.) Korm. rendelet 25-33.§ és 1. számú melléklet
- a kiemelt ápolási díjra való jogosultságot megalapozó körülményekről szóló 82/2013. (XII. 29.) EMMI rendelet