Az autizmus spektrumzavar jelei felnőttkorban
Ha ezt az oldalt olvassa, akkor talán arra gondol, hogy ön, a partnere, vagy valaki, akit ismer vagy szeret, az autizmus néhány jelét mutatja.
Amellett, hogy az autizmus spektrumzavar jelei már koragyermekkorban megjelennek, egyes esetekben csak felnőttkorban kerül sor ezek azonosítására. Ennek oka lehet az, hogy az autizmus spektrum un. magasabban funkcionáló tartományába tartozó tünetei kevésbé súlyosak, nem látványosak, jobban kompenzálhatók. Egy másik ok lehet a téves diagnosztizálás, például az, hogy figyelemhiányos hiperaktivitási zavarként vagy kényszerbetegségként értelmezték a tüneteket.
A figyelmeztető jelek
Ezek a jelek az emberi viselkedés egész sorát lefedik, a szociális kommunikáció és a társas kapcsolatok kezelésétől kezdve a rugalmas viselkedésszervezésig, valamint a szenzoros feldolgozásig.
Mindenképpen tartsa szem előtt, hogy az alábbi információk egyrészt csupán az autizmus néhány gyakori jelének a felsorolása, másrészt nem valószínű, hogy egy felnőttnél mindegyik megjelenik.
Ha az alábbiak közül több, autizmusra utaló jel önre vagy egy ismerősére jellemző, egy autizmus diagnosztikában képzett szakember segítségével választ kaphat arra, vajon valóban az autizmus áll-e a háttérben.
Az, hogy valaki szeretné-e tudni a pontos diagnózist és vállalja is a vizsgálatot, nagymértékben személyes döntés. A diagnózist sokan hasznosnak találják, mert eloszlatja a kételyt, a bizonytalanságot. Megtanulják, hogyan használják ki erősségeiket és ismerjék fel azt, ami kihívást jelenthet. Megkönnyebbülést is jelenthet, ha felismerjük, hogy nem „hibásak” vagyunk, egyszerűen csak mások.
Egy enyhe tünetekkel rendelkező felnőtt, aki az autizmus spektrum magasabban funkcionáló tartományába tartozik, lehet, hogy:
- Nehéznek találja a beszélgetésbe való bekapcsolódást, kivonja magát a kommunikációs helyzetekből.
- Vagy ellenkezőleg, „uralja” a beszélgetéseket, és kritikátlanul, túlzottan sok információt ad az őt érdeklő konkrét témákról, és nem érzékeli, hogy mások számára ez terhes vagy kényelmetlen.
- Könnyebbnek találja, hogy "az emberekhez" beszéljen, ahelyett, hogy az „emberekkel” kétirányú párbeszédbe bocsátkozna.
- Úgy találja, hogy mások nem értik meg hogyan érez, és azt mondja, hogy nehéz megtudni, mire gondol a másik.
- Túl nyers, tapintatlan, esetleg bántóan őszinte másokkal szemben.
- Nehezen tartja fenn vagy kerüli a szemkontaktust, amikor beszélget valakivel, amennyiben ez sikerül is, kevésbé tudja ezzel támogatni kommunikációját.
- Nehéznek találja azt, hogy leolvassa valaki testbeszédét és érzelmeit, úgymint a nonverbális arc- vagy testmozdulatokat, például a homlokráncolást vagy a vállrándítást.
- Lapos, monoton hangon beszél, vagy alig használja a beszédet.
- Előfordulhat, hogy egy-egy szituációban olyan az arckifejezése, amelyeket mások szokatlannak találnak.
- Nem érti a közlések hangszínváltozásait vagy burkolt jelentéseit, például a humort, iróniát, gúnyt.
- Szó szerint érti a dolgokat. Ha például valaki azt mondja, hogy "Elvesztettem a fonalat", vagy "Szúrja a szememet ", nehezen érti meg, hogy valójában mire gondol.
- Nem keresi a kapcsolatokat, szeret egyedül tevékenykedni, mások közeledését el is utasíthatja vagy ellenkezőleg, gátlások nélkül közeledik másokhoz.
- Nehéznek találja a szoros barátságok és kapcsolatok kialakítását és fenntartását.
- Nehéznek találja a felszínes csevegéseket például az időjárásról vagy a mások tevékenységéről való beszélgetést.
- Ismétlődő magatartásformái vannak, például járkálás vagy kézcsapkodás.
- Ragaszkodik a következetes rutinhoz és a napirendhez, és feszült vagy nyugtalan lesz, ha ezek megváltoznak, vagy egyszerűen ellenáll a változásoknak.
- Van egy sor ismétlődő rituálé vagy viselkedés, amelyet naponta követnie kell.
- Felzaklatja, ha váratlanul valami olyan történik, amire nem számított.
- Zavarja, ha valaki elmozdítja vagy átrendezi a dolgait.
- Előnyben részesíti a nagyon speciális témákat vagy hobbikat, amelyek túlzottan lekötik. Intenzív, szűkkörű és gyakran sajátos érdeklődési körrel rendelkezik.
- Kivételesen jó a memóriája és pontos a tények felidézésében.
- Előtérbe helyezi a nyers tényeket, kevésbé tudja rugalmasan figyelembe venni egy adott helyzet különböző aspektusait.
- Nehézségei vannak a több lépésből álló munka megszervezésével.
- Nagyon intenzíven vagy kevésbé reagál egy vagy több érzékszervi ingerre, például a textúrákra, hangokra, szagokra vagy ízekre.
- Időnként zavarba ejtően viselkedik, nehezen tudja szabályozni érzelmi reakcióit, nem tudja betartani az íratlan viselkedési szabályokat,
- Vagy épp ellenkezőleg, túlságosan mereven ragaszkodik azokhoz.
Az autizmus sajátos jelei nők esetében:
A gyermekkorban autizmus spektrumzavarral diagnosztizált fiúk és lányok aránya 4:1. Van azonban némi bizonyíték arra, hogy időnként az autizmus a lányoknál gyermekkorban diagnosztizálatlan marad, különösen azoknál, akiknél a spektrumra jellemző tünetek enyhébbek.
Folyik annak a pontos igazolása, hogy az autista lányok és nők más tüneteket mutatnak-e, mint a fiúk és férfiak. Az már biztosan látszik, hogy a lányok és a nők egy része jobban el tudja rejteni a szociális kapcsolatok nehézségeit, mint ahogyan azt a fiúk teszik. Ez késleltetheti a diagnózis felállítását. Tehát a diagnosztikai kritériumok kiegészítésére lehet szükség a lányok és nők autizmusának azonosításához.
Az autizmus tipikus tüneteitől való eltérések az alábbiak lehetnek lányok, nők esetében:
- Az érzelmek megértése, azonosítása és a barátkozás képessége jobb, mint a fiúknál.
- Képes lehet barátokat szerezni, azonban nehezen tudja megtartani őket.
- A szociális helyzetek intuitív megértésének hiányát elfedheti a való életben vagy filmekben/tévében látott rutinok sikeresebb alkalmazása.
- A fiúknál a „megszokott”, vonatokra vagy a dinoszauruszokra irányuló szűk körű érdeklődés a lányoknál nem mindig ennyire egyértelmű, például inkább a hírességekre, divatos témákra vagy a házi kedvencekre való összpontosításban nyilvánulhat meg.
- Kevesebb mechanikus, ismétlődő vagy más, diszkrétebb viselkedés és gesztus mutatkozik, mint a fiúknál.
- A szabályokra és a rutinra való támaszkodás a lányoknál „jó viselkedésként” értelmezhető.
- Az autista lányok körében a szorongás, a depresszió és az étkezési zavarok aránya magasabb, mint a fiúknál, ami késleltetheti a tényleges diagnózis megállapítását.
Diagnosztizáló helyekkel kapcsolatban az AOSZ Információs Centrum szolgáltatása nyújt segítséget az infocentrum@esoember.hu email címen.