Leírás
„A módszertani füzet célja a segítségnyújtás azoknak, akik autista emberek számára szerveznek különböző programokat. Ehhez a kiadványhoz a már korábban a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. által kiadott Útmutató autizmus-barát rendezvények szervezéséhez integráló intézmények számára című füzetet vettük alapul. (Sajó, Weibli, & Rajnik, 2015)
Ugyanakkor, fontos leszögezni, hogy ez az útmutató nem azoknak a szakembereknek készült, akik az autista embereket kísérik, sokkal inkább a fogadó szervezet munkatársainak. Hiszen, a szakembereknél senki nem ismeri jobban a saját csoportját, az ő sajátos igényeiket, azt, hogy mi az, ami zavarja, valamint, hogy mi az, ami megnyugtatja őket.
Így ez a kiadvány általános szemléletet közvetít, az egyéni igények figyelembe vételét nem tudja helyettesíteni. Ezért nagyon fontos a szakemberek, szülők és célcsoporttagok aktív bevonása a szervezés egész folyamatába.
Mindennapi életünk során elkerülhetetlen, hogy kisebb-nagyobb ünnepeken, különleges alkalmakon vagy közösségi programokon vegyünk részt. Ilyenkor egy autista gyermeket nevelő család sokszor olyan nehézségekbe ütközik, ami miatt nem tudnak részt venni egy-egy fontos eseményen. Ilyen lehet akár egy gyermeknap, születésnap vagy karácsonyi ünnepség.
Az egyes helyszínekre, programokra egy közösség tagjaként mindenkinek jogában áll elmenni, legyen az egy osztálykirándulás, egy iskolai színházi program, vagy egy kiállítás. Feltételezzük mindig azt, hogy az autizmussal élő gyermek is szeretne részt venni a programon, amelyet azért, hogy ő is komfortosan érezze magát, szükséges alaposan megtervezni.
Nincs két ugyanolyan autista ember, ahogy nincs két ugyanolyan nem autista ember sem. Mindenki más dolgok iránt érdeklődik, más dolgokat szeret, és más dolgok zavarják.
Éppen ezért a következőkben nem fogunk egyértelmű „receptet” adni abban a tekintetben, hogy mire kell felkészülni, ahogyan biztosan működő megvalósítási forgatókönyvet sem. Ez a kiadvány szempontokat ad azzal kapcsolatban, hogy a tervezés és a megvalósítás során mire érdemes figyelni, hogy az autizmussal élő emberek a lehető legteljesebben tudjanak részt venni egy-egy programban.
Szeretnénk arra is felhívni a figyelmet, hogy pontos előtervezés és a program minden érintettjének alapos felkészítése sem jelentheti azt, hogy biztosan minden problémát ki tudunk küszöbölni. Amennyiben egy-egy előre megtervezett, jól felépített és lebonyolított különleges alkalom nem úgy sikerül, mint ahogy ezt elvártuk, ne szegje kedvünket abban, hogy akár ismét próbálkozzunk!” /Leírás: a kiadvány bevezetője!
Forrás:
A kiadvány INNEN letölthető